Image title

In just under two months the city’s hottest influencers, innovators and game-changers will convene for the fourth annual 50 on Fire, an awards event like no other.

Today, we have your first look at the hot 200 finalists! 

Curating the list wasn’t easy; over the past few weeks we’ve received thousands of nominations highlighting companies and individuals who are disrupting their industries and making an impact in Boston and beyond.

These 200 finalists truly embody what it means to be “on fire”. Join us in celebrating them at 50 on Fire on December 3rd. Early bird tickets are on sale now while they last! 

Here are your 200 finalists heating things up in 2015: 

Civic (Smart City) Finalists:

ArtWeek Boston

ArtLifting

Bigbelly

Boston Public Market

Bridj

Brittany McDonough, Massachusetts Office of International Trade and Investment

Federal Realty, Assembly Row

Green City Growers 

Jascha Franklin-Hodge, City of Boston

Kara O’Connor Miller, City of Boston’s Women Entrepreneurs Boston

National Development, Ink Block

Next Step Living

OpportunitySpace

Sam Hammar, MassIT, Office of the Commonwealth

Scott Bailey, MassChallenge

SPOT

TUGG

Design Finalists:

Arrowstreet

Blank Label

Converse

CBT Architects

Crayon

Descience

Formlabs

Fresh Tilled Soil

LovePop Cards

Mark Reed and Stephanie Goldberg, Lab / Life. Science. Architecture, Inc.

Marquis

MCGARRY&sons 

Merge Architects

Onshape

Pilot

Raizlabs

Rose Kennedy Greenway

Utile

Dining & Retail Finalists:

Adam Wimes

BevSpot

Downeast Cider

Drizly

DRINKmaple

ezCater

Food Truck Festivals of America

Freight Farms

Greycork

Jeff Gabel, Kitchen Kibitz

LeanBox

M.Gemi

MiniLux

Paint Nite

Project Repat

Swirl

Toast

Tracksmith

Education Finalists:

Accelerate, Wentworth Institute of Technology

 Boundless (a Valore company)

Cengage Learning

CampusTap

EverTrue

Flywire

Harvard Business Review

The Harvard iLab

Heidi Williams, Massachusetts Institute of Technology

Kerry Healey, Babson College

Ned Sahin, Brain Power

Panorama

Society of Grownups

Startup Institute

TetraScience

Thought Industries

Tracey Dodenhoff, Center for Research Innovation, Northeastern University

Youth Venture, United Way of Massachusetts Bay and Merrimack Valley

Healthcare & Medicine Finalists:

ACT.md

Admetsys

Akili Interactive Labs

American Well

Blueprint Medicines

Cris De Luca, Johnson & Johnson Innovation 

Convergent Dental

Intarcia

Jim Dougherty, Madaket

Julie Yoo, Kyruus

Kevin Hrusovsky, Quanterix

Maxwell Health

MC10

Medisafe

meQuilibrium 

Moderna Therapeutics

Myomo

Ovuline 

PillPack

Seniorlink

Investment Finalists:

Accomplice

Atlas Venture

Bain Capital Ventures

Ben Einstein, Bolt

Charles River Ventures

David Chang

Diane Hessan

Founder Collective 

G20 Ventures

General Catalyst Partners

Hub Angels 

Jason Robins

Matrix Partners

NextView Ventures

OpenView Venture Partners

Pat Kinsel, Polaris Partners

Peter Blacklow, Boston Seed Capital

Ryan Moore, Accomplice

Shereen Shermak, Good Growth Capital

TJ Mahony, BOSS Syndicates

Wayne Chang

Marketing & Advertising Finalists:

AdAgility

Almighty

Ann Raider, InStream

Breakaway

Brand Networks

ChoiceStream

clypd

DataXu

Grapevine 

Jay Acunzo, NextView

Jessica Meher, HubSpot

Justin Cook, C-4 Analytics

Khari Streeter, Hill Holliday

Klaviyo

MAVRCK

MedTouch

Nancy Harhut, Wilde Agency

Nanigans

Nara Logics

Seismic

SessionM

Pixability

Verndale

Wistia

Professional Services Finalists:

Al Browne, Cooley LLP

Buildium

Christine Perkett, SeeDepth Inc.

EverQuote

Founders Workbench

Gradifi

Help Scout

HourlyNerd

Jeremy Grossman, CBRE/Grossman Retail Advisors

KLR Accounting

Megan Driscoll, PharmaLogics Recruiting

Nancy Cremins & Lynne Zagami Riquelme, Gesmer

Needham & Company, LLC

Sandy Kreis, Drafted

Steve Snyder, Gesmer

Treeline, Inc.

Workable

Sports & Fitness Finalists:

Ben Rawitz, Tom Brady’s business manager

Chad Flahive, Public Body

CoachUp

DraftKings

Dustin Martin, Barry’s Bootcamp

Eliza Shirazi, Kick it by Eliza

Fancred

Gameface Media

InnerCity Weightlifting

Joe De Sena, Spartan Race

Julian Edelman, Superdigital

Michael McCann

Pavlok

Reebok

Wellcoin

WHOOP

WOO Sports

Zagster

Technology Finalists:

Acquia

Apperian

AppNeta

Bit9 + Carbon Black

CarGurus

CloudHealth

Corey Thomas, Rapid7

CyberArk

Cybereason

DataGravity

Helen Greiner, CyPhy Works

Deep Information Sciences

Ecovent Systems

Fred Shilmover, InsightSquared

Harmonix Music Systems

Infinidat 

Jana

Jibo

Kevin Flynn, Franco Ludiciani and Giuseppe Stuto, Smack High

Localytics

LogMeIn

Placester

Rethink Robotics

Salsify

Semyon Dukach and Ty Danco, TechStars Boston

SimpliVity

ThinkingPhones

VMTurbo

Image title